Professionell dubbel saxlyft ”Karlshamn”
Auf Lager
- Lieferzeit:
- 5-10 Arbetsdagar
- Versandpreis:
- 299 SEK kr
- Nyhet: Ingen tryckluft behövs
- Ovan jord
- Redundant hydraulic system
- Lastkapacitet (statisk): 3.000 kg
- 1.900 mm lyfthöjd (inklusive gummiblock)
- Akustisk varningsanordning (fotskydd)
- Ingen ytterligare uppkörning vid nedkörning
Beschreibung
Tekniska data
| Lyftkapacitet | 3000 Kg |
| Max lyfthöjd | 1850mm |
| Elanslutning | 230/400 V |
| Åk över höjd | 105 mm |
| Totalvikt | 787 kg |
| Motoreffekt | 2,2 kW |
| Behöver jag en kompressor? | Nej |
| Hur mycket olja behöver jag? | 17,5 liter |


Specialegenskaper vid saxlyftet "Karlshamn".
Nyhet: Ingen tryckluft behövs
Redundant hydraulic system
Akustisk varningsanordning (fotskydd)
Inbyggd avböjningshjälp
Ingen ytterligare uppkörning vid nedkörning
Ytterligare kännetecken
Helautomatisk lyft och sänkning med en knapptryckning
1A utförandekvalitet med CE-certifikat för UVV-avtagning
Tillverkning enligt ISO 9001
lite utrymmesbehov
Pulverbeläggnad lackering med reptålig ytbehandling
Kraftfull elmotor i hydraulolja m. IP 54 styrenhet
Två kraftfulla, hårdförkromade hydraulcylindrar
Fotklämsskydd
Absolut dörrfrihet
Reservdelsförsörjning garanterad under lång tid
Flera säkerhetsfunktioner genom slangbrottsskydd, överbelastningsventil
Andra funktioner
Med en flexibel lyfthöjd på upp till 1,85 m och en bärkraft på upp till 3.000 kg är det dubbla saxlyftet XX50 särskilt lämplig för reparationer, byte av däck och olja samt arbete på motorn. Den Krömer-teknologin styr den perfekta synkroniseringen av de fyra hydrauliska cylindrarna, som drivs effektivt och tyst i två oberoende, redundanta hydraulkretslopp. Det redundanta hydraulsystemet erbjuder särskilt tillförlitlig och robust upplåsning. För underhålls- och reparationsarbeten på däck och nedre delar av karossen är det Krömer saxlyftet den idealiska utrustningen för handlare inom fordonssektorn.
Tack vare den flexibla installationsbredden och avståndet mellan kontrollenheten och lyften är den dubbla saxlyften XX50 en speciell följeslagare för varje bilverkstad. Kontrollpanelen av saxlyftet för bilar har en huvudströmbrytare och skyddade tryckknappar. På kontrollpanelens ytan finns det en visuell och förståelig förklaring för upp- och nedkörning.
Påkörningssramperna kan låsas upp och låsas med knapptryckning. Påkörningssplattformen kan vikas upp.
Det dubbla saxlyftet XX50 möjliggör idealiska arbetskonditioner för en professionell bilverkstad.
Technische Daten
Technische Daten
| SKU | XX50 |
|---|---|
| EAN-Code | 757.284.116.100 |
| Lieferzeit | 5-10 Arbetsdagar |
| Shipping Costs | 299 SEK |
| Expressfähig | Nein |
| Max Hubhöhe | 1.860 mm |
| Tragkraft | 3.000 kg |
| Überfahrhöhe | 105 |
| Gesamtgewicht | 787 |
| Druckleistung | 16 MPa |
| Geräuschepegel | ≤ 60 dB(A) |
Lieferumfang
Lieferumfang
Professionell dubbelsaxlift "Karlshamn"
Elmotor 230 V eller 400 V hydraulenhet
Tysk bruksanvisning och testbok för UVV-godkännande som nedladdning
Faktura med moms visas.
ingår ej:
Hydraulolja - kan beställas som tillval
Nätkontakt - kan beställas som tillval
Fordon