Professionella enpelarlyften "Nyköping"
Nicht lieferbar
- Lieferzeit:
- 15 Werktage
- Versandpreis:
- 399 SEK kr
Specialegenskaper vid "Nyköping" SP41N
- Mobil kit/ chassi
- lämplig för Mercedes GSL och VW T6
- högkvalitativ och solid konstruktion (1.000 kg)
- Nödsänkningssystem vid strömavbrott*
- Högkvalitativ el inom kontrollpanelen - inget billigt plug-in system
- Lastkapacitet upp till 2.800 kg
Beschreibung
Tekniska data
| Lyftkapacitet | 2800 kg |
| Max lyfthöjd | 1850mm |
| Elanslutning | 230/400 V |
| Åk över höjd | 125 mm |
| Totalvikt | 997 kg |
| Tid att lyfta | 25 sekunder |
| Motoreffekt | 2,2 kW |
| Behöver jag en kompressor? | Nej |
| Hur mycket olja behöver jag? | 15 liter |


Specialegenskaper vid "Nyköping" SP41N
1A utförandekvalitet med CE-certifikat för UVV-avtagande
Tillverkning enligt ISO 9001
för ett litet utrymmesbehov
Höja och sänka med en knapptryckning
Kraftfull industrielmotor i aluminium m. IP. 54 styrenhet + hydraulcylinder i aluminium
Automatisk upplåsning av säkerhetssystemet
Automatiskt låsande säkerhetsspärrar
Pulverbeläggnade lack med reptålig ytbehandling
Tillverkad med CNC-laser för maximal precision
Hydraulcylinder för kraftfull lyftning
flera säkerhetsanordningar genom slangbrottsskydd överbelastningsventil, mekaniska säkerhetsspärrar
Högkvalitativa pelare tillverkade av specialvalsade profiler
2-gånger justerbara stödplattor
Bultar och skruvar förzinkade
Pelarskydd för att skydda mot flygande gnistor vid svetsarbeten
Akustisk varningsanordning (fotskydd)
Strypsäkerhetsventil/ slangbrottsskydd
--- VIKTIGT --- Kunden måste ha en gaffeltruck eller lyftbil tillgänglig vid lossningen
Denna helautomatiska och mobila pelarlyften SP41N "Nyköping" har en otrolig lastkapacitet på 2.800 kg och en egenvikt på 1.000 kg. Det gör att pelarlyften kan lyfta en Mercedes GSL och en VW T6 smidigt.
Det speciella med SP41N "Nyköping" är det mobila chassit, med vilket du kan flytta din nya pelarlyft fritt i verkstaden. För att göra ditt arbete i verkstaden mer flexibelt kan en extra fjärrkontroll köpas till.
Enpelarlyften tillverkades med hjälp av CNC-fräsning. Genom att använda den senaste styrtekniken kan arbetsstycken produceras med maximal precision och passform, vilket också återspeglas i den optimerade säkerheten och det förmånliga priset för denna modell.
Det kan ofta bli lite tufft i vardagen i verkstaden. För att hålla din nya lyft tillförlitlig på lång sikt har vi flyttat hydraulaggregatet och tillhörande oljetank till huvudpelarhuvudet. Detta skyddar den viktiga drivmaskinen från stötar och smuts.
Lackrepor tas bort på pelarlyften med hjälp av en pulverbeläggade lack. Den eleganta och högkvalitativa designen med pulverbeläggning kompletterar Krömers helhetspaket.
Självklart kommer även denna modell till dig med den omfattande Krömer-garantin eftersom den är tillverkad i enlighet med ISO- och CE-föreskrifterna. Så kan du uppnå UVV-godkännandet med utmärkelse. Övertyga dig själv!
Om något inte längre fungerar har vi alltid rätt reservdel redo för dig. Hjälp dig själv i vår butik eller ring oss gärna.
Alla våra produkter kommer med Allianz produktansvarsförsäkring och företagsansvarsförsäkring!
Varför detta attraktiva pris? Inga mässbesök, inget försäljningsnätverk på plats, kvantitet istället för stor marginal per såld lyft, beprövad teknologi, inga experiment. Stabiliteten och säkerheten på våra lyft kommer först!
* Lyfts mått framgår av den tekniska ritningen.
Technische Daten
Technische Daten
| SKU | SP41N |
|---|---|
| EAN-Code | 757.284.118.791 |
| Lieferzeit | 15 Werktage |
| Shipping Costs | 399 SEK |
| Expressfähig | Nein |
| Max Hubhöhe | 1.850 mm |
| Tragkraft | 2.800 kg |
| Gesamtgewicht | 1.000 |
| Druckleistung | 16 MPa |
| Geräuschepegel | ≤ 60 dB(A) |
Lieferumfang
Lieferumfang
Enpelarlyft 2,8t "Nyköping" helautomatisk för multi-van
elmotor 230V eller 400V hydraulenhet
Bruksanvisning på svenska och provbok för UVV-avtagande som nedladdning
Tillval: 220 volts uttag, fjärrkontroll, ökar möjlig
Nota med moms visas
Olja ingår ej - kan beställas valfritt (Fyldmängd: 15 liter)
Strömkabel + stickpropp ingår ej
Fordon ingår ej