Heltautomatisk 2 pelarlyft ”Falun”
Auf Lager
- Lieferzeit:
- 30 Arbetsdagar
- Versandpreis:
- 3588 SEK kr
- Automatische Entriegelung
- 2-fach und 3-fach teleskopierbare Tragarme
- Überfahrblech nur 33 mm mit dazugehörigen Kabelkanal zum Schutz der Hydraulikleitungen und Gleichlaufseilen
- Einschwenkhöhe: 100 mm
- Doppelte Sicherung der Tragarmarretierung
- Hub-und Senkzeit: 44 Sekunden
- 230 Volt Steckdose am Bedienpult
- Tragkraft: 4.2 Tonnen
Beschreibung
Tekniska data
| Lyftkapacitet | 4200 kg |
| Max lyfthöjd | 1930 mm |
| Elanslutning | 230/400 V |
| Totalvikt | 650 kg |
| Motoreffekt | 2,2 kW |
| Kompressor | Nej |
| Hur mycket olja behöver jag? | 15 liter |


Wir bieten Ihnen mit der TP22 "Neuss" eine vollautomatische 2-Säulenhebebühne, die im Wesentlichen durch die bis zu 3-fach teleskopierbaren Tragarme, den starken Motor, die hochwertigen Hubschlitten, sowie vielem mehr besticht. Im unteren Bereich dieser Seite möchten wir Ihnen diese Bühne gerne noch näher vorstellen.
- Första klass tillverkandekvalitet, med CE-certifikat för UVV-avtagande
- Tillverkning enligt ISO 9001
- Bärarmslängd: 600 mm - 870 mm - 1.150 mm
- Bärarmslängd: 900 mm - 1.450 mm
Der Hydraulikmotor und die Hydraulikpumpe besteht aus hochwertigem Industrie Aluminium. Andere Anbieter von Hebebühnen setzen hier nur auf billige Stahlmotoren. TP22 "Falun" kan användas på en mängd olika sätt i verkstaden med en lastkapacitet på 4,2 ton och en lyfthöjd på upp till 1,93 meter. Med de 2- och 3- gånger teleskopiska stödarmarna kan även fordon med kort hjulbas lyftas på vridskivorna. Stödarmarna innehåller det rejäla fotskyddet för ett säkert arbete vid lyften.
Vid den Krömer 2 pelarlyften är 90 % av komponenterna förinstallerade, så hydraulslangarna och elsystemet är förinstallerade i pelarna. Överkörningsblecket har en kabelkanal för att skydda hydraulslangarna och synkroniseringskablarna.
Hydraulmotorn och hydraulpumpen till 2 pelarlyften "Falun" är tillverkade av högkvalitativt industrialuminium! Billiga gjutstålmotorer är nu ett minne blott.
Für die erste Inbetriebnahme benötigen Sie Hydrauliköl des DIN-Typs HLP 46 (12 Liter erforderlich). Vor dem Betrieb sind die Bedienungsanleitung, der Betonfundamentplan sowie das Betriebs- und Wartungshandbuch durchzuarbeiten. Elektrische Arbeiten sind von entsprechend befugtem Fachpersonal durchzuführen.
Technische Daten
Technische Daten
| SKU | TP22-RG |
|---|---|
| EAN-Code | 703.441.952.517 |
| Lieferzeit | 30 Arbetsdagar |
| Shipping Costs | 3588 SEK |
| Expressfähig | Nein |
| Tragkraft | 4.200 kg |
| Gesamtgewicht | 650 kg |
| Einschwenkhöhe | 100 mm |
Lieferumfang
Lieferumfang
Specialerbjudande: inklusive montering
Ingår ej i leveransen:
- Olja - men kan beställas som tillval (kapacitet: 15 liter)
- Strömkabel + stickpropp
- fordon